5/22/2019 11:51:31 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Çevre ve İş Sağlığı Uzmanlık Grubu Tarafından Düzenlenen "İş Güvenliği Kültürü" Konulu Panel Yapıldı.
5/30/2012

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği bütün çalışanları ilgilendiren, çalışma yaşamının en temel unsurlarından biridir. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinde temel amaç; çalışanların sağlığına zarar verebilecek hususların önceden belirlenerek gereken önlemlerin alınması, rahat ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı çalışanların psikolojik ve bedensel sağlıklarının korunmasıdır.

İş kazalarının neden olduğu can ve mal kayıplarının büyük boyutlara ulaşması tüm dünyada konunun önemini gündeme getirmiştir. Çalışma hayatında meydana gelen iş kazalarının %80-95’inin çalışanla¬rın güvensiz davranışlarından kaynaklandığı ifade edilmektedir. Bu durum, çalışma hayatında “insan” faktörünün en az diğer faktörler kadar dikkate alınmasının gerekliliğini göstermektedir. Bu yüzden, iş kazalarının önlenme¬si konusunda, bir davranış düzenleyicisi olarak kabul edilen kültürün önemi oldukça yüksektir.

Çalışanlar ile işverenler arasında İş Sağlığı ve Güvenliği duyarlılığı ve bilincinin oluşması, sağlıklı ve güvenli işyerinin oluşumu ile paralellik taşımaktadır.  Uluslararası kuruluşlarca yapılan araştırmalar iş güvenliği ile iş gücü verimliliği arasında karşılıklı etkileşim olduğunu, sağlıklı ve güvenli işyerlerinde verimliliğin arttığını ortaya koymuştur. Bu nedenle işletmelerde İş Güvenliği Kültürünün oluşturulmasına yönelik faaliyetlerin yürütülmesi, günümüzde en önemli konulardan biri haline gelmiştir. İş Güvenliği Kültürüne sahip işletmeler; görüş, değer, davranış, fikir ve uygulamaların paylaşımı sayesinde olası kaza ve sağlık risklerinin boyutlarını etkili bir şekilde önleyebilmektedir.

Danışman gözüyle iş güvenliği kültürü, iş kazalarının önlenmesinde proaktif yaklaşımlar, iş güvenliği kültürü oluşturma faaliyetleri, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin başarısında çalışanların rolü, sıfır iş kazası projesi konuları Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Çevre ve İş Güvenliği Uzmanlık Grubu tarafından 30 Mayıs 2012 tarihinde organize edilen panelde ele alındı.

Panel, BUSIAD üyesi işadamlarının yanı sıra, Bursa ve komşu illerin Sanayi Odaları üyelerinin katılımı ve BUSIAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Karademirler‘ in açılış konuşması ile başladı.

Oturum başkanlığını Uludağ Üniversitesi Müh. Mim. Fak. Dekanı Prof. Dr. Abdülvahap Yiğit’in yaptığı panelde; Dönüşen Adam İş Sağlığı Güvenliği, Çevre Yön. Eğitim ve Yönetim Danışm. Tic. Ltd. Şti. kurucusu Nuri Ersan “Danışman gözüyle İş Güvenliği Kültürü”, TOFAŞ A.Ş. İş Güvenliği Uzmanı Yusuf Topaloğlu “Tofaş İş Güvenliği Kültüründe Proaktif Yaklaşımlar”, COŞKUNÖZ A.Ş Kaynak Atölyesi Yöneticisi Rafet Karadayı  “Coşkunöz Kaynak Atölyesinde İş Güvenliği Kültürü Oluşturma Faaliyetleri”, OYAK RENAULT A.Ş İş Güvenliği Uzmanı Cem Süren “İSG Yönetim Sisteminin Başarısında Çalışanların Rolü”, İzmir Demir Çelik Yardımcı Tesisler ve Teknik Emniyet Müdürü Murat Atalay  ise “İzmir Demir Çelik Sıfır Kaza Projesinin Başarısı” hakkında bilgi vermişlerdir.

Sunum ve konuşmaların ardından, katılımcılar tarafından panelistlere iletilen sorular ile ilgili panelistler tarafından cevaplar ve deneyimler katılımcılar ile paylaşıldı.
Sıfır İş Kazası hedefine yönelik düzenlenen “İş Güvenliği Kültürü” konulu panel, katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Toplantının sonunda BUSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Karademirler tarafından panelistlere birer plaket sunuldu. 

NURİ ERSAN'IN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...

YUSUF TOPALOĞLU'NUN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...

RAFET KARADAYI'NIN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...

CEM SÜREN'İN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...

MURAT ATALAY'IN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...