4/25/2019 8:46:05 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Otomotiv Çok Hızlı Bir Şekilde Alternatif Pazarlara Yönelmeli!
3/27/2012

BUSİAD Otomotiv Sektörü Uzmanlık Grubu senenin ilk toplantısını geçtiğimiz günlerde geniş katılım ile gerçekleştirdi. Toplantıya otomotiv uzmanlık grubu koordinatörü Tuna Arıncı (GRAMMER Genel Müdürü) ve otomotiv uzmanlık grubu Başkanı Halil Akgül (COŞKUNÖZ Holding Genel Koordinatörü) başkanlık ettiler.

Toplantıya Bursa otomotivinin önemli isimleri katıldılar:
Orhan Sabuncu (UİB-OİB Başkanı), Ayşegül Orhan(ORHAN HOLDİNG), Sezai Sezer(PROFİLSAN), Erdal Albay(MAYSAN MANDO), Altan Aytaç(TOFAŞ), Hakan Tandoğdu(RENAULT), Abdullah Saner(COŞKUNÖZ), Bekir Girgin(MATAY), Mehmet Bezal(B-PLAS), Timur Karslıoğlu(FEKA), Özgür Kanber(VALEO)

Toplantıda otomotiv sektörünün 2011 yılında geldiği nokta ve uzmanlık grubunun hazırlamış olduğu 2011 sektörel raporu ele alındı. 2011 yılında sektörün oldukça başarılı bir yıl geçirdiği ve sektörün rekor bir yılı  geride bıraktığı ortak görüşü ışığında , ithal araç fazlalığının artığı sektörün 1,3 Milyar dolar açık vermesine dikkat çekildi.  Görüşmelerin ardından  2012 yılında uzmanlık gurubunun yapacağı faaliyetlerin planları üzerinde duruldu. Hem ana sanayi, hem de yan sanayiler ve OİB’ den 2012 ile ilgili sektörün içinde bulunduğu durum ve beklentiler ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. Bu arada sektörün ilk 2 ayının değerlendirilmesi yapılarak, içinde bulunulan sıkıntılar konusunda görüşler paylaşıldı. Özellikle ocak ve şubat aylarında geçen senenin ilk 2 ayına göre üretimde %6 , ihracatta %8 daralmanın olduğu ve iç pazarda da %32 lik bir gerilemenin yaşandığı dikkat çekilerek katılımcılardan konu üzerindeki görüşleri alındı. Genellikle sıkıntının Avrupa’da yaşandığı ve dolayısı ile bizi de etkileyeceği üzerinde durularak, çok hızlı alternatif pazarlara yönelinmesi konusunda görüş birliğine varıldı. İlk 6 ayda sektörün sıkıntılı olacağı ,ancak ikinci 6 aylık dönemde bu sıkıntıların bir miktar aşılarak 2011 yılına yakın bir seviyede kapatacağı konusunda görüşler bildirildi.

Son olarak yeni teşvik kanununda otomotivi ilgilendirecek konular üzerinde katılımcılar görüşlerini paylaştı. Bu konu ile ilgili sektörel raporun hazırlanıp Busiad yönetim kuruluna sunulmasına karar verdiler.
Uzmanlık gurubu bir sonraki toplantısını Nisan ayında yapmak üzere senenin ilk toplantısını tamamlamış oldu.