5/22/2019 12:27:17 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Tarihe Kanunla Müdahale Edilmez
1/24/2012


Bursa ve Türkiye ekonomisine büyük katma değer sağlayan üyeleri ile sivil ekonomik toplumun güç birliğinin ifadesi olan Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği – BUSİAD Yönetim Kurulu adına, Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz YÖNEY’in; “Fransız Ulusal Meclisi'nde Ermeni Soykırımı’nın inkarını suç sayan yasanın kabul edilmesi”,hk. açıklaması aşağıdadır;

Tarihe Kanunla Müdahale Edilmez

Fransız Ulusal Meclisi'nde Ermeni Soykırımı’nın inkarını suç sayan bir yasanın kabul edilmesine tepkilerimizi göstermiş ve düşünce özgürlüğüne  ve evrensel yasalara aykırı bir yasanın  Senato Genel Kurulu’nda onaylanmayacağını düşünmüştük.
Yanılmışız.

Bu, çağdışı ve gerçeklerle örtüşmeyen teklifin kanunlaşması, yüzlerce yıllık Türk-Fransız ilişkilerine büyük zarar verecektir.
Fransa‘yı yönetenlerin, gündelik siyasi kaygılar ve daha fazla oy alabilme adına tarihe kanunla müdahale etme çabalarını şiddetle kınıyoruz. Düşünce özgürlüğünün ve demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden bir toplumun, bu lekeden kurtulması kolay olmayacaktır.

Kin, nefret ve ırkçılık temelli bu gündemi, bilimsel,hukuksal,sağduyulu ve akılcılıkla yönetmek zorundayız.

Bu nedenle, yeni bir yol haritasına ihtiyacımız vardır.
Mutlaka, uzun vadeli bir plan yapmalı ve bu  konuyu,  kınama mesajları ile geçiştirmekten vazgeçmeliyiz. Çünkü, haklı olduğumuz bir davayı kınama mesajları ile geçiştirmek diğer ülkelere cesaret vermektedir.

Her şeyden önce, bilimsel çalışmalara ağırlık vermeli, bu konuda daha çok uluslar arası yayın yapmalıyız.
Kısa vadede, bu yasa AB ve AİHM’ne taşınmalı ve hukuk yolları sonuna kadar kullanılmalıdır.

Öte yandan, Hükümetimiz Fransa’ya karşı kararlılığımızı mutlaka göstermelidir.
Tüm dünyada sosyal, ekonomik dengelerin hızla değiştiği günümüzde, bu tür müdahalelerin toplumlar arasındaki ilişkilere olumlu bir katkısı olamaz. Tarih, tarihçilerin işidir. 19. asrın sonlarında başlayan olayları ve sonraki gelişmeleri gösteren en önemli belgeler halen Osmanlı Arşivleri’ndedir. Bu arşivleri, öncelikle, kendi bilim adamlarımızın  kullanmaları için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Böylece, orta ve uzun vadede, konuyu, tarihi belgelerle bilimsel zeminde tartışmaya hazır olduğumuzu bütün dünyaya göstermeliyiz.

Biz BUSİAD olarak, tarihi olaylara kanunla müdahale etmenin mantığını  algılamakta güçlük çekiyoruz.
Bu konuda, Hükümetimizden beklentimiz; izlediğimiz politikanın gözden geçirilmesi ve konu ile ilgili bilimsel, hukuki ve evrensel normlara uygun  bir politikanın yürürlüğe konulmasıdır.