3/26/2019 10:10:33 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Çekirge Toplantımızın Bu Ayki Konuğu, TÜRKONFED Başkanı Erdem Çenesiz Oldu.
9/20/2011

TÜRKONFED Başkanı Erdem Çenesiz, Dünyada dengelerin değiştiğini  “Bir tarafta borç krizi ile boğuşan Avrupa ve ABD, bir tarafta da cari fazla veren, biriktirdiği paralarla batılıların fonlarını satın alan Hindistan ve Çin var’’ dedi.

Çarklar artık batıdan doğuya doğru dönüyor

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, dünya dengelerin değiştiğini söyledi.

 

Çenesiz, konuşmasında, dünya ekonomisinde son derece önemli bir dönüşüm yaşandığını anlattı. Borçlanma krizinin Avrupa ve ABD’yi olumsuz yönde etkilediğini hatırlatan Çenesiz, ’’Borç krizi, AB’nin ve hatta ABD’nin geleceğini belirleyecek en önemli faktör oldu’’ dedi.

Yere sağlam basıyoruz

Türkiye’nin Avrupa’da olabilecek kriz karşısında dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Çenesiz, ’’Bizim duruşumuz onlara benzemiyor. Ülkemizin borç krizi olmaması, kamu maliye politikalarının AB ve ABD’ye göre göreceli olarak çok daha iyi olması, bizim kamu maliyemizin ayağını yere sağlam basmasını sağlıyor’’ diye konuştu.

AB krizden çıkış için ortak hereket etmeli

AB’nin borç krizinden kurtulması için ortak hareket etmek zorunda olduğunu ifade eden TÜRKONFED Başkanı Erdem Çenesiz, dünya ekonomisinde çarkların artık batıdan doğuya doğru döndüğünün altını çizdi. Çenesiz, şöyle devam etti: ’’Dünyada bir eksen kayması var. Özellikle ekonomik dengelerde batıdan doğuya giden bir güç kayması söz konusu. Bir tarafta borç krizi ile boğuşan Avrupa ve ABD, bir tarafta da cari fazla veren para biriktiren, tasarruf eden ve biriktirdiği paralarla batılıların fonlarını satın alan Hindistan ve Çin var. Bu, önümüzdeki günlerde iktisadi güçlerin batıdan doğuya doğru kayacağının en büyük göstergesi.’’

Mal-ticaret dengesizliği önemli sorun

Çenesiz, Türkiye’nin mal-ticaret dengesizliğine de değinerek, şunları kaydetti: ’’Hepimizin bağırdığı ve rahatsız olduğu mal-ticaret dengesizliği var. Türkiye’nin 100 milyara yaklaşan mal-ticaret dengesizliği bulunuyor. Cari açığından da büyük. Türkiye’nin temel yumuşak karnı burasıdır. Bunu çözmemiz gerekiyor. Bunu çözdüğümüz kadar güçleneceğiz.’’

Yeni üyelere rozetleri takıldı

BUSİAD’ın,  Çelik Palas Otel’de yoğun bir katılımla gerçekleştirilen Çekirge Toplantısı’nda, derneğin dört yeni üyesine TÜRKONFED Başkanı Erdem Çenesiz ve BUSİAD Başkanı Arif Özer tarafından rozetleri takıldı.