5/22/2019 11:58:51 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Toplumda Şiddet Masaya Yatırıldı.
6/2/2011

Yazılı ve görsel basında hemen hemen hergün içeriğinde şiddet olan çeşitli haberler izliyor, kimi zaman bu haberler dramatize ediliyor ve haber olma özelliğinin dışına taşınıyor.

Olaylara hangi gözle bakarsanız içeriğinde şiddet bulunan olayların arttığına tanık oluyoruz.
Bir bağlamda şiddet toplumun her kesiminde, değişik boyutlarıyla adeta bir başrol oyuncusu konumunda rol almakta.

Kiminde adına töre diyoruz, kiminde adına holiganizm, kiminde Vandalizm, kiminde mobbing, kiminde aile içi şiddet, kiminde terör ve diğerleri. Son yıllarda çeşitli sosyal ve ekonomik gerekçelerle tırmandığına inanılan şiddet konusunda gerek görsel, gerekse yazılı basında çeşitli uzmanların yorumlarına tanık oluyoruz.

Toplumda sorun haline gelmiş her konuda uzlaşı ve toplumsal barıştan yana tavır koyan kentimizin önemli sivil toplum örgütlerinden birisi olan BUSİAD, toplumumuzda ciddi bir yara haline şiddet olayına farklı bir pencereden bakmak amacıyla bir bilimsel toplantı düzenledi. Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği, BUSİAD “Toplumda Şiddet” konusunu 2 Haziran 2011 perşembe günü BUSİADEVİ’nde düzenlediği panel ile masaya yatırdı.

Bursa Vali Yardımcıları Ahmet Hamdi Usta ve Vedat Müftüoğlu ile  Bursa Emniyet Müdürü Halil Yılmaz’ın da   izlediği panele çok sayıda katılım oldu.

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Ali Ceylan’ın yönettiği panele konuşmacı olarak Prof.Dr.Fügen Berkay, Prof.Dr.Serpil Aytaç ve Uz.Dr.İbrahim Afif Karakılıç katıldılar.

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Ali Ceylan’ın yaptığı açış konuşmasının ardından ilk konuşan Uludağ Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr.Fügen Berkay, şiddeti insan gövdesine zarar vermeye yönelik her türlü hareket olarak tanımladıktan sonra, şiddetin sosyolojik ve antropolojik boyutlarını anlattı. 

Uludağ Üniversitesi  İ.İ.B.F İnsan Kaynakları Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Serpil Aytaç ise iş dünyasında yaşanan şiddet konusuna değindi. Çeşitli görsellerle sunumunu destekleyen Prof.Dr. Serpil Aytaç, mobbing dahil iş dünyasının içinde bulunan şiddetin tüm boyutlarını izleyenlerle paylaştı.

Psikiyatrist ve Psikoterapist Uz.Dr.İbrahim Afif Karakılıç ise şiddetin psikolojik ve psikiyatrik boyutunu aktarırken, insan kişiliğinde yol açtığı çeşitli travmaları masaya yatırdı.

İş dünyası, üniversite ve emniyetten çeşitli katılımcıların izlediği panelin son bölümünde ise panelistler sorulan soruları yanıtladılar.