5/22/2019 11:35:01 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
“İş Güvenliği İle İlgili İyi Uygulamalar” Konulu Panel Büyük İlgi Gördü.
5/12/2011

Panel, BUSIAD üyesi işadamlarının yanı sıra, Bursa ve komşu illerin Sanayi Odaları üyelerinin ve konu ile ilgili mesleklerden çok sayıda profesyonelin, meslek odası üyelerinin, yerel yönetimlerden ilgililerin katılımı ve  BUSIAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oya Coşkunöz Yöney‘ in açılış konuşması ile başladı.

BUSİAD Çevre ve İş Güvenliği Uzmanlık grubunun faaliyetleri konusunda yapılan kısa bilgilendirme sonrası panelistlerin konuşmalarına geçildi.

Oturum başkanlığını Tofaş A.Ş İş Güvenliği Uzmanı Yusuf Topaloğlu’nun yaptığı panelde;
Kaya Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ali KAYA İnşaat işlerinde İş güvenliği hakkında,
İstanbul Aydın Üni. İş Sağlığı Ve Güvenliği Bölümü Öğretim Görevlisi Alparslan YILMAZ firmalarda gerçekleşen Kilitleme+Etiketleme hakkında,
Coşkunöz A.Ş Otomasyon Departmanı Otomasyon Kısım Müdürü Emir Özarslan Preslerde İş Güvenliği Önlemleri hakkında, 
TORA Petrol A.Ş Kalite ve SEÇ Yöneticisi Anıl Erdinç TÜFEKÇİ Kapalı Hacimlerde Çalışma ve İş Güvenliği ile ilgili alınacak önlemler hakkında,
bilgiler verdi.
 
İş Sağlığı ve Güvenliği kavramının doğumu 19. yüzyılın ilk yıllarında başlayan sanayi devrimi ile gerçekleşmiştir. Hızlı teknolojik gelişmeler bir yandan insanın refahına hizmet ederken, öte yandan insan hayatı ve çevre için tehlikeleri de beraberinde getirmiştir. Özellikle  sanayileşmenin ön plana çıktığı geride bıraktığımız 20 yüzyıl; yoğun makineleşme ve üretim sürecine giren yüzlerce  kimyasal maddenin yol açtığı meslek hastalıkları ve iş kazalarının yoğunlaştığı bir yüzyıl olarak hatırlanacaktır.

Bir bakıma yükselen refahın faturası, insanlığa iş kazaları, meslek hastalıkları ve çevre kirlenmesi olarak kesilmektedir.
Sağlıklı çalışma ortamı ve çevrenin korunarak sürdürülebilir bir kalkınmanın sağlanabilmesi önemlidir.
 
Ulusal olarak özel aktiviteler yapılarak Iş Sağlığı ve Güvenliğinin öneminin vurgulandığı MAYIS ayında; iş kazaları istatistiklerinde önemli bir yeri olan inşaat sektöründen yüksekte çalışma ile ilgili konular, kilitleme+etiketleme mekanizmaları, metal sanayiinde sıklıkla karşımıza çıkan sac şekillendirme preslerinde iş güvenliği önlemleri ve kapalı hacimlerde iş güvenliği konuları Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Çevre ve İş Güvenliği Uzmanlık Grubu tarafından 12 Mayıs 2011 tarihinde organize edilen panelde ele alındı, iyi uygulamalar paylaşıldı.

Sunum ve konuşmaların ardından katılımcılar tarafından panelistlere iletilen sorular ile ilgili panelistler tarafından cevaplar ve deneyimler katılımcılar ile paylaşıldı.
 
Özellikle iş kazalarının yoğun yaşandığı konuların tartışıldığı “İş Güvenliği ile ilgili iyi uygulamalar” konulu panel katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. 
 
Toplantının sonunda BUSİAD Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Karademirler tarafından panelistlere birer plaket sunuldu. 

ALİ KAYA'NIN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...

ALPARSLAN YILMAZ'IN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...

EMİR ÖZARSLAN'IN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...

ANIL ERDİNÇ'İN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ...