4/25/2019 9:46:20 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Kimyasal Ürünlerin Yönetiminde AB ve Yasal Mevzuatların Yeri konulu Panel Yapıldı.
2/24/2011

Kimyasalların yönetimi ile ilgili mevzuatların net bir şekilde anlaşılıp uygulanabilir hale gelmesi amacı ile BUSIAD Çevre ve İş Güvenliği Uzmanlık Grubu tarafından organize edilen “Kimyasal Ürünlerin Yönetiminde AB ve Yasal Mevzuatların Yeri” konulu Panel 23 Şubat 2011 tarihinde Kültürpark BUSIAD Evi’nde gerçekleştirildi.BUSIAD üyelerinin yüksek ilgi ve katılımları ile gerçekleştirilen panel, BUSİAD Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Karademirler’in açılış konuşması ile başladı. Panelde sırasıyla RAMS Risk Analizi ve Yönetim Hizmetleri Danışmanlık, Yayımcılık ve Ticaret A.Ş.’den Hilal KINLI, TMMOB-Kimya Mühendisleri Odası REACH ve CLP Komisyon Başkanı Mustafa Cüneyt GEZEN ve BASF Ürün Güvenliği Uzmanı Zeynep ÇAKIR söz aldılar. 

Oturum başkanlığını Bursa İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’nden Çevre Mühendisi Serhan AKAR’ın gerçekleştirdiği panel, Hilal KINLI’nın yasal mevzuatlar kapsamındaki uygulamalar, yapılması gereken bildirimler hakkındaki konuşması ile başladı. 

Daha sonra Mustafa Cüneyt GEZEN AB’de REACH, CLP Uygulamaları hakkında bilgi vererek, Türkiye’deki kimyasal ürün üreticileri için fırsat ve tehditlere de değinerek konuşmasını tamamladı. GEZEN sunumunda kimyasalların sınıflandırılması, etiketlenmesi ve ambalajlanması konularında yapılması gerekenler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Panelin ikinci bölümünde söz alan Zeynep ÇAKIR ise AB mevzuatı ve yasal mevzuatların bir işletmede uygulanması hakkında bilgi vermiş, Kimyasalların Envanteri Ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik’in uygulaması sırasında dikkat edilmesi gerekenler ile karşılaşılan fırsatlar ve zorluklara değinmiştir. 

Kimyasal ürünlerin yönetiminde AB ve yasal mevzuatlar hakkında uzmanlarımızın görüşlerinin, yasal gerekliliklerin ve doğru uygulama yöntemlerinin paylaşıldığı panel, izleyicilerden gelen soruların yanıtlanması ile tamamlandı.

Hilal KINLI'nın Sunumu İçin Tıklayınız...

Mustafa Cüneyt GEZEN'in Sunumu İçin Tıklayınız...

Zeynep ÇAKIR'ın Sunumu İçin Tıklayınız...