3/23/2019 12:18:31 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Kalite Sürecinde Yeni Dönem
9/16/2010

Bursa’da, kamu kuruluşları ve firmalar arasında çağdaş kalite anlayışının yaygınlaşması, kalite çalışmalarının teşvik edilmesi ve ödüllendirilmesi maksadıyla 1998 yılında BUSİAD ve KALDER iş birliğiyle start alan ‘Kalite Ödül Süreci’nde yeni dönem başladı.İşletmelerin sürdürülebilir kalite performansını yakalamak için 8 ay boyunca gerçekleştirilen ’kalite ödül süreci’nin 2010-2011 dönemi ilk toplantısı yapıldı. Kültürpark’taki BUSİAD Evi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan KALDER Bursa Şubesi Başkanı Emin Direkçi, şimdiye kadar sürece 51 kuruluşun katıldığını belirtti. 11 yıl önce başlayan sürece ilk katılan firmaların her sene kalite performansını yükseltmek için kayıt yaptırdığını ifade eden Direkçi, "İşletmeler her katıldığı dönemde kalite anlayışını daha da yükseltti. Bursa kalite ödülü sürecinde, ulusal kalite süreci de büyük önem taşıyor. Japonya’da başlayan ve Amerika’da devam eden kalite süreci 1998 yılından bugüne kadar Bursa’da devam etmekte. Dünyada şimdiye kadar 60 ülkeden 30 binin üzerinde firma kalite ödül sürecine katıldı. Kalite sürecine iştirak etmekte firmanın büyüklüğü önemli değil. Firma ister 2 kişiden ister, bin kişiden oluşsun, bu bir yarış değil. İşletmeler kendi performanslarını yükseltmek için çalışıyor. Sürece eğitim kurumları da katılacak. Bu eğitimin kalitesini de artıracak" dedi.
BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Özer, yeni sürecin işletmelere yeni bir heyecan kattığını söyledi. Özer, süreçte toplam kalitenin önemine işaret etti. Sürece dahil olan işletmelerin toplam kalitelerini sistematik hale getirdiğini ifade eden Özer, "Bugüne kadar süreç aralıksız işledi. İşletmeler, süreçle ciddi bir konuma geldi. Süreci, yarışma olarak niteleyen işletmeler ilk önce korkuyordu. Halbuki öyle bir şey olmuyor. Önemli olan burada işletmelerin performanslarını yenilemeleridir. Burada kaybedilecek bir şey yok. Kazanılacak çok şey var" diye konuştu.

KALDER Bursa Şubesi Bursa Kalite Ödülü Yürütme Kurulu Başkanı Sadettin Çiçek, kamu kuruluşları ve farkl alanlarda firmaların katıldığı süreç kapsamında belirli puan bantlarını seçen işletmelere ödül verildiğini söyledi. 16 Nisan 2011’de ödül töreninin yapılacağı kalite sürecinden firmalar önemli kazançlar elde edecek.

Sürece katılan firmalar şu şekilde:
Ficosa, Real Group, Nosab İlköğretim Okulu, Ertuğrulgazi Lisesi, Presmetal, İnegöl 100. yıl İlköğretim Okulu, Yalın Yazılım, Cumhuriyet Lisesi, Öztimurlar İlköğretim Okulu.

Basın toplantısının ardından sürece katılan bazı işletme temsilcileri tecrübelerini davetlilerle paylaştı.