4/25/2019 9:12:00 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD’ın 8. Geleneksel İftarında ALTEPE yeni projeleri anlattı…
8/25/2010Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneğini (BUSİAD) tarafından Altınceylan`da düzenlenen iftar yemeğine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa`yı geleceğe taşımak amacıyla hayata geçirdikleri projeleri, bir sunumla işadamlarına anlattı. İhracatta ikinci sırada yer alan Bursa`nın ekonomik anlamda en avantajlı kentlerden biri olduğunu ancak bu gücü harekete geçirecek olan iradenin bugüne kadar ortaya konamadığına değindi.

Bursa`nın her alanda ön plana çıkması için siyasi görüşlere bakmaksızın tüm kent dinamikleriyle işbirliği yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini dile getiren Başkan Altepe, tramvay üretim projesinin belediye-sanayici işbirliğinin en somut örneği olduğunu söyledi. Bu alanda Bursa`nın yeterli altyapıya sahip olmasına rağmen sadece gerekli iradenin ortaya konması gerektiğini ifade eden Başkan Altepe, “Göreve gelir gelmez bu idareyi ortaya koyduk ve ‘bizim sanayicimiz daha kaliteli vagonları daha uygun fiyatlara üretir` dedik. Önceleri herkes bunun sadece bir karoser çalışmasından ibaret olacağını sanıyordu. Ancak Bursa markası olan Durmazlar Makine`nin kısa sürede aldığı yol, bu tramvayların yazılımından, yürüyen aksamına kadar tamamen yerli olarak üretilebileceğini ortaya koydu. Şu anda numune aracımız üretiliyor. 2011 başında denemeleri yapılacak ve üretim belgeleri alınınca da seni üretim başlayacak. Bu sayede tramvay ve vagonlarını yüksek fiyatlarla yurt dışından almak zorunda kalan belediyelerimiz Bursa markalı daha modern vagonları daha ucuza almış olacaklar” dedi.

Başkan Altepe, üretilen yerli vagonların ilk kez kullanılacağı Garaj- Heykel tramvay hattında ulaşımın 2011`de başlamış olacağını vurgulayarak, bu sayede Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk Caddesi gibi iki önemli arterin yayalaştırılmış olacağını vurguladı.

ROTAMIZ TURİZM...
Sanayi kenti olarak bilinen Bursa`nın, sahip olduğu Uludağ ile bir kış sporları merkezi, sıcak suları ile bir kaplıca kenti, tarihi ve kültürel birikimi ile yaşayan canlı bir tarih şehri olduğunu dile getiren Başkan Altepe, bu özelliklerin bugüne kadar yeteri kadar kullanılamadığını vurguladı. Bursa`nın sahip olduğu tüm değerleri en iyi şekilde kullanarak turizm ve hizmet sektörünün gelişmesine yönelik adımlar attıklarını ifade eden Başkan Altepe, kongre turizminin önünü açmak için yaptırılan Atatürk Kongre Kültür Merkezi`nin 260 bin metrekarelik yeşil alanıyla Türkiye`de benzerinin bulunmadığını hatırlattı. Kongre merkezindeki büyük salonda yüksek nitelikle tüm sahne sanatlarının sergilenebileceğini kaydeden Başkan Altepe, “Biz Bursa`da turizm sektörünün gelişmesi için çalışırken, gördük ki konaklama sorunu yaşanıyor. Bir etkinlik için Bursa`ya gelecek misafirler kalacak yer bulmakta zorlanıyor. Bu konuda işadamlarımızı teşvik ettik. Bursalı sanayicilerimiz bu potansiyeli görünce şimdi otel inşaatlarına yöneldi. Halen 15`e yakın otel inşaatı sürüyor. Bunlar tamamlandığında konaklama açısından da bir sorun kalmayacak” dedi.

Bursa´nın 50 yıllık simgelerinden biri olan teleferiğin yenilenmesiyle ilgili çalışmalarda da son aşamaya gelindiğini kaydeden Başkan Altepe, Teferrüç, Kadıyayla, Sarıalan ve Oteller Bölgesi olmak üzere 4 istasyondan oluşacak yeni teleferik hattının ihalesini kazanan firmanın, yer tesliminin ardından önümüzdeki ay çalışmalara başlayacağını açıkladı. Günlük kapasitesi bir saatlik kapasiteye inecek olan yeni teleferik hattıyla, Oteller Bölgesi`ne 21 dakikada ulaşımın sağlanabileceğini hatırlatan Başkan Altepe, bu sayede Uludağ`daki yatak kapasitesinin de etkin olarak kullanılabileceğini değindi. Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi`nin de kamu kurumu olmasına rağmen normal prosedürün uygulandığını ve teleferikle ilgili 5 milyon TL`yi bulan harç ve vergi bedeli ödediklerini ifade etti.

Vali Şahabettin Harput, AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Ocaktan, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Seyfettin Avşar, Büyükşehir Belediyesi eski başkanları Erdem Saker ve Erdoğan Bilenser ile çok sayıda işadamının katıldığı gecede BUSİAD Başkanı Arif Özer, Başkan Altepe`ye gecenin anısına çini işlemeli vazo hediye etti.