3/23/2019 12:18:59 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Almanya Hessen Eyaleti Devlet Bakanı Bay Jörg-Uwe Hahn’dan BUSİAD’a ziyaret.
7/12/2010

Türk-Alman ilişkilerinin tarihi, 800 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Özellikle 1871 Alman imparatorluğu kurulmasından  sonra ilişkilerimiz daha da artmış ve bu ilişkiler genellikle karşılıklı iyi niyet ve dostluk çerçevesinde yürütülmüş ve yürütülmektedir.

Yapılan anketlerde de görülebileceği gibi Türk halkının en güvendiği ve en çok sevdiği ülke Almanya'dır.

Bugün Almanya’da 3 milyon civarında Türk asıllı göçmen vardır. Bunun 350 bini temsil ettiğiniz Hessen eyaletindedir.
İşçi olarak  Almanya’ya giden Türk vatandaşları yada onların çocuklarının birkısmı bugün ülkenizde girişimci olmuşlardır. Almanya’daki 72 bin Türk işletmesinde çalışan sayısı bugün için 337 bindir.  2020’de bu rakam 700 bini bulacaktır.
Türkiye ile Almanya’nın Ticaret hacmi kriz öncesi 30 milyar doları bulmuştur. Gerek ekonomik gerekse sosyal ve kültürel etkileşimler iki ülkeyi birbirine daha çok yaklaştırmıştır.

Avrupa Birliğine girdiğimiz zaman ilişkilerimizin daha üst düzeye çıkacağına inanıyoruz.Ama bunun kolay olmayacağını biliyoruz.Çünkü AB’de kırılması gereken önyargılar ve korkular var…Zaman zaman bu ön yargıların hakarete varan söylemlere dönüştüğünde bizim de moralimizin bozulduğu,AB’ye girme iştahımızın azaldığını itiraf etmemiz lazım…
Avrupa Ekonomik topluluğuna resmi müracaatımız1963 yılıdır.47yıldır bekliyoruz. Biz kendimizi Avrupa’nın bir parçası olarak görüyoruz. 

Biz kendimizi Avrupa’nın bir parçası olarak görüyoruz.AB’ye girmek için  ev ödevlerimizi yapıyoruz.
Amacımız Türk halkının her alanda standartlarını yükseltmektir.Daha kaliteli bir demokrasi,daha kaliteli bir hukuk ve adalet sistemi,daha kaliteli eğitim ve sağlık ,daha kaliteli sürdürülebilir büyüyen  bir ekonomi  hedefliyoruz.Bunlara  ulaşmada  AB yi ve kriterlerini araç olarak görüyoruz.Biz genç nüfusumuzla,dinamik yapımızla ve stratejik konumumuzla AB ye destek  olur güç katarız…

Değerli konuklar,Bu arada Almanya’nın uyguladığı vize  zorluklarına da değinmek istiyorum.
Avrupa Adalet Divanı’nın aldığı tarihi vize kararına rağmen, Ev Tekstili Fuarı’na (Heimtextil) gelen işadamları, bu yıl daha büyük zorluklarla karşılaştılar. Fuar için vize başvurusunda bulunan Türk işadamları ve firma çalışanlarının bazıları vize alamazken, daha önce 3 yıl vize alabilenlere 1, daha önce 6 ay vize alanlara ise sadece 1 ay vize verildi.
 
Özellikle yatırım yapan istihdam yaratan ve ihracat yapan  işadamları için bu vize zorlukları gerçekten AB için yüz kızartıcı bir durumdur.Özellikle işadamları için bu sorunun biran önce halledilmesi gerekmektedir.
İstanbul’da kurulması planlanan ve Nisan Ayında yasası meclisten geçen Türk –Alman Üniversitesini çok büyük bir memnuniyetle karşıladık.

Karşılıklı ticaret ve sanayinin geliştirilmesi ilişkilerin bu tür eğitim kurumlarıyla desteklenmesi beraber geleceğe daha umutla bakacağımızın bir göstergesidir. 

Ziyaretiniz için teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum. 

Mehmet Arif Özer
BUSİAD Başkanı