4/25/2019 8:45:40 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
SANAYİDE ERGONOMİ İLE VERİMLİLİK PANELİ
5/13/2010
Panel, BUSIAD üyesi işadamlarının yanı sıra, Bursa ve komşu illerin Sanayi Odaları üyelerinin katılımı ile BUSIAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oya Coşkunöz YÖNEY ‘ in açılış konuşması ile başladı. BUSİAD Çevre ve İş Güvenliği Uzmanlık grubu tarafından paneli organize eden Grup ve faaliyetleri konusunda yapılan kısa bilgilendirme sonrası panelistlerin konuşmalarına geçildi. BUSİAD Çevre ve İş Güvenliği Uzmanlık grup lideri Coşkunöz Holding Entegre Yönetim Sistemleri Kısım Müdürü B sınıfı İş Güvenliği Uzamanı Ayfer Çırak’ın oturum başkanlığı yaptığı panelde, üniversiteden ve sanayiden beş panelist yer aldı.
 
Uludağ Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Tülin Gündüz Cengiz, Ergonomi uygulamalarının önemi ve gerekliliğini, özellikle büyük yatırım maliyeti gerektirmeyen ergonomi uygulamalarının küçük ve orta ölçekli işletmelerde kolaylıkla uygulanabileceğini vurguladı. Tülin Gündüz Cengiz ayrıca, Ergonomi analizi yöntemlerini anlatarak, bu yöntemlerin uygulanabilirliği açısından işletmelere göre değerlendirmesini yaptı.
 
BOSCH San.ve Tic.A.Ş.  Endüstri Mühendisliği Kısım Müdürü Burak Erişmiş, ergonomik iş yeri dizaynında kullanılan yardımcı materyaller hakkında bilgi verdi ve BOSCH’da uygulanan “Ergocheck Ergonomik Uygunluk Kontrollerini” nasıl uyguladıkları hakkında bilgi verdi.
 
Oyak Renault’da Ergonomi uygulamalarından sorumlu olan Bahar Dinç, Renault’da yapılmış olan öncesi ve sonrası örnek Ergonomi uygulamalarını göstererek, Renault’da ergonomi analizi için uygulanan “Basitleştirilmiş Ergonomi Analizi” hakkında bilgi verdi.
 
TOFAŞ İş Güvenliği bölümünden Erdem Büyüklüoğlu, TOFAŞ’ta ergonomi analizi için uygulanmakta olan “Digital Biomechanics” adlı programı, örnek bir iş istasyonu üzerinden anlatarak, kullanılan metodun klasik yöntemlere göre karşılaştırılması hakkında bilgi verdi.
 

Sunum ve konuşmaların ardından katılımcılar tarafından panelistlere iletilen sorular cevaplandırıldı, panelistler tarafından deneyimler ve fikirler aktarıldı. Sanayide Ergonomi İle Verimlilik konulu panele katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Toplantının sonunda BUSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oya Coşkunöz YÖNEY tarafından panelistlere birer plaket sunuldu.

BOCSH SUNUMU için tıklayınız...

RENAULT SUNUMU için tıklayınız...

TOFAŞ SUNUMU için tıklayınız...