3/23/2019 12:23:23 AM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
Ambalaj Atıklarının Yönetimi ve Uygulamada Yaşanan Sorunlar BUSİAD Tarafından masaya yatırıldı.
12/15/2009

Ambalaj atıklarının yönetimi kapsamında sanayicilerin yaşadığı sorunlar, Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Çevre ve İş Güvenliği Uzmanlık Grubu tarafından 15 Aralık 2009 tarihinde organize edilen panelde ele alındı.

BUSIAD Evi’nde gerçekleştirilen panelde, yürürlükte olan Yönetmelikler ve uygulamada karşılaşılan sıkıntılar panelistler tarafından tartışıldı.

BUSIAD üyesi işadamlarının yanı sıra, Bursa ve komşu illerin Sanayi Odaları üyeleri, Bursa İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Belediyelerin yetkililerinin katıldığı panel, BUSIAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Arif ÖZER‘in açılış konuşması ile başladı.

BUSİAD Çevre ve İş Güvenliği Uzmanlık grup lideri Ayfer ÇIRAK tarafından paneli organize eden Grup ve faaliyetleri konusunda yapılan kısa bilgilendirmeyi müteakip panelistlerin konuşmalarına geçildi.

Oturum başkanlığını Geri Dönüşüm MSG Entegre Geri Kazanım ve Enerji Genel Müdür Yardımcısı Talat Yüksel’in yaptığı panelde Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Görevlisi Dr. Nezih Kamil Salihoğlu ambalaj atıkları ile ilgili AB ve ABD’deki çalışmalar hakkında bilgi verdikten sonra ülkemizde yasal yönetmeliklerin önemli maddelerini ele alarak problemleri açıkladı. Dr. Salihoğlu bu konunun çözümüne yönelik önerilerini sundu.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda meclis üyesi olarak görev alan Y. Gümrük Müşaviri Sn. Ahmet Özenalp ambalaj atıklarının bedelsiz toplanması konusunda yapılan çalışmalar ve OSB Uygulama Yönetmeliği hakkında bilgi verdikten sonra, halen yürürlükte olan iki Yönetmeliğe ilişkin kamu oyunda oluşan farklı görüşlere değindi

Yürürlükte olan ve uygulama açısından farklılıklar gösteren Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ve OSB Uygulama Yönetmeliği’ne hukuki açıdan yaklaşımlar avukat  Jur.Dr.Mevci Ergün tarafından irdelenerek sanayicilerin bu Yönetmelikler kapsamında sorumluluklara ilişkin bilgi verildi.

Sunum ve konuşmaların ardından katılımcılar tarafından panelistlere sorular sorularak problemlere çözümler arandı. Sanayicilerin karşı karşıya olduğu iki farklı Yönetmeliğe uyum sağlanmasını amaçlayan panele katılım ve ilgi büyük oldu.  

Toplantının sonunda BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı M.Arif ÖZER  tarafından panelistlere birer plaket sunuldu.