3/26/2019 10:07:26 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
2009 Bursa Kalite Ödülü Süreci Başlıyor
9/15/2009

Çağdaş kalite anlayışının yaygınlaşması, kalite çalışmalarının teşvik edilmesi ve ödüllendirilmesi amacıyla 1998 yılından bu yana BUSİAD ve KalDer Bursa Şubesi işbirliği ile yürütülen Bursa Kalite Ödül süreci, 15 Eylül 2009 Salı günü yapılan “2009 Bursa Kalite Ödülü takviminin açıklandığı Basın Toplantısı” ve ardından gerçekleşen, 2008 Bursa Kalite Ödülü sürecinde yer alan kurum ve kuruluşların deneyimlerini aktardığı  “Paylaşım Konferansı” ile başladı. 

Basın toplantısında BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif ÖZER, KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Emin DİREKÇİ, KalDer Bursa Şubesi Bursa Kalite Ödülü Yürütme Kurulu (BKÖYK) Başkanı Sadettin ÇİÇEK süreç hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. 

Toplantıda; Arif ÖZER  “11 yıldan bu yana işbirliği kapsamında yürütülen ödülün amacı kalite bilincini Bursa çapında yaygınlaştırmak, iş mükemmelliğini hedefleyen kurumlarımızı ödüllendirmek, Bursa ile birlikte ülkemizin gelişimine katkı sağlamaktır. Ödül süreciyle birlikte özdeğerlendirme ve takım ruhu sürekli hale gelerek iş süreçleri iyileşecektir.” diye konuştu. Emin DİREKÇİ “Bursa Kalite Ödülü katılan kuruluşların birbiriyle değil, kendisiyle yarıştığı; EFQM Mükemmellik Modeli’ni benimseyerek liderden, çalışanlara, müşteri memnuniyetine kadar süreçlerinde yaptıkları iyileştirmeleri kapsayan ve sonucunda şirket performansına etkide bulunan bir araçtır. Bursa Kalite Ödülü çalışmalarına her geçen yıl daha fazla kurumun katılımı; kentimiz ve ülkemizin gelişimi ve kalkınmasına çok büyük bir katkıda bulunacaktır.” diye konuştu.  Sadettin ÇİÇEK ise “15 Eylül’de başlayacak ödül sürecinde sırayla kuruluşların eğitimleri, saha ziyaretleri, değerlendirici uzlaşım toplantıları gerçekleşecek. Ardından değerlendirici raporları Bursa Kalite Ödülü Yürütme Kurulu’na sunulacak ve kurulun, sonuçları Bursa Kalite Ödülü Jürisi’ne bildirmesiyle süreç tamamlanacak. 17 Nisan 2010’da ödül alan kuruluşların açıklanmasıyla da sona erecek” şeklinde çalışma programını açıkladı.

Basın toplantısının ardından gerçekleşen Paylaşım Konferansı’nda 2008 yılında ödül sürecinde yer alan Zübeyde Hanım Doğumevi, Yıldırım Kız Meslek Lisesi, Hürriyet End. Meslek Lisesi, M. Kemal Coşkunöz End. Meslek Lisesi, Maysan  Mando ve Coca Cola Bursa adına kurum temsilcileri ödül süreci hazırlıkları ve toplam kalite yolculuğundaki deneyimlerini katılımcılar ile  paylaştılar.

17 Nisan 2010’da 8. Kalite ve Başarı Sempozyumunun ikinci gününün sonunda düzenlenen törenle, ödül alan kurumların açıklanması ile sona erecek olan 2009 Bursa Kalite Ödülü’ne, bugüne dek Bursa’dan 41 kuruluş katıldı. 2009 Bursa Kalite Ödülü’ne Ulusal Kalite Hareketi’nde (UKH) yer alan Bursalı özel kuruluşlar ve kamu kuruluşları başvurabileceklerdir.


Bursa Kalite Ödülü Hakkında:
Bursa Kalite Ödülü 1998 yılından bu yana BUSİAD ve KalDer Bursa Şubesi işbirliğinde düzenlenmektedir. 2009 Bursa Kalite Ödülü süreci özel sektör ve kamu kategorisinde EFQM Mükemmellik Modeli esas alınarak Ulusal Kalite Hareketi (UKH) içerisindeki Bursalı kurumlara açık olarak gerçekleştirilecektir.

Amacı:
 Kalite bilincini ve toplam kalite yönetimini Bursa çapında yaygınlaştırmak ve Ulusal Kalite Hareketine destek vermek,
 Bursa’da iş mükemmelliğine ulaşma çabasında olan firmaları ödüllendirmek ve onurlandırmak,
 Konusunda iyi uygulamaların diğer firmalar tarafından da paylaşılıp uygulanmasını teşvik etmek,
 Bursalı kurumların iş başarılarının ve sürdürülebilir rekabet gücünün ulusal ve uluslararası düzeyde artmasına yardımcı olmak,
 Bursa’nın tanıtımına katkıda bulunmaktır.

2009 Bursa Kalite Ödülü işleyişi Hakkında Bilgilendirme:
 Bursa Kalite Ödülü; Kalite Büyük Ödülü, Başarı Ödülü ve Jüri Teşvik Ödülü (kamu sektöründe) şeklinde kategorilere ayrılmaktadır.
 15 Eylül’de sürecin başlamasının ardından kuruluşlar, 28 Eylül’e kadar KalDer’e ödül için başvurularını yapabilecek.
 Başvuruların onaylanmasının ardından kuruluşlar Ekim ayında sürece ilişkin eğitimlerini alacak,
 Kuruluşların EFQM Mükemmellik Modeli kriterlerine göre hazırladığı ödül başvuru raporları, model ve değerlendiricilik konusunda eğitim almış kişiler tarafından değerlendirilecek (Değerlendiriciler, çeşitli firmalarda profesyonel olarak çalışan ve gönüllü olarak Bursa Kalite Ödülü’nde görev alan seçilmiş kişilerdir.),
 Kurumlara yapılan saha ziyaretleri ve değerlendirici uzlaşım toplantılarının ardından sonuçlar Bursa Kalite Ödülü Yürütme Kurulu’na sunulacak,
 Değerlendiricilerin raporlarını ve sonuçlarını değerlendiren Bursa Kalite Ödülü Yürütme Kurulu; büyük ödül, başarı ödülü ve jüri teşvik ödülünü almaya hak kazanan kuruluşların nihai sonuçlarını Bursa Kalite Ödülü Jürisi’ne bildirecek,
 Bursa Kalite Ödülü Jürisi’nin değerlendirmeleri sonrasında süreç tamamlanarak, sonuçlar 17 Nisan 2010’da Bursa Kalite Ödülü töreni gecesinde kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacak.

Bilgi için:
Tel: 0224 241 60 10