5/22/2019 12:15:00 PM

 
HABERLER
ANA SAYFA  >  HABERLER  >
BUSİAD Üyeleri, İDO İstanbul - Bursa Ulaşım Hizmetleri Memnuniyet Anketi sonuçlandı…
8/11/2009“Üyelerinin sorun ve gereksinimlerini saptamak, bunlara çözüm önerileri getirmek amacıyla ilgili makamlara ileterek Bursalı sanayici ve işadamlarının sesi olmak” misyonundan yola çıkan BUSİAD Yönetim Kurulu‘nun; İDO tarafından hazırlanacak “2009 Yeni Kış Tarifesi / İstanbul - Bursa - İstanbul Feribot ve Deniz Otobüsü sefer saatleri”nin Bursa İş Dünyasına en uygun şekilde belirlenmesini sağlamak,  üyelerinin ve Bursa İş Dünyasının İstanbul’a yapacakları iş seyahatlerinde; yetişememe telaşının en aza indirilmesi,  süreç kalitesinin  ve dolayısı ile işe ayrılacak kaliteli zamanın arttırılması, gemilere ulaşımın rahatlatılması amacı ile yaptığı anket sonuçlandı.

Anket sonuçlarını  önce  kamuoyu ile paylaşacaklarını belirten BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Özer;  daha sonra da Bursa Valiliği, Bursa ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlıkları ve İDO Genel Müdürlüğü‘ne bu sonuçları duyurarak, İDO‘dan, 2009 kış tarifesinin “BUSİAD anket sonuçları” dikkate alınarak hazırlanmasını isteyeceklerini söyledi.

İki  grupta toplanan anket sonuçları özetle aşağıdaki gibi belirlendi:


Sefer saatleri hk. sonuçlar:

“Bursa - İstanbul - Bursa arası karşılıklı seferler için; 07:30’da yapılmakta olan ilk sefer dışında  hangi saatlerde  Deniz Otobüsü  seferi konulmasını arzu edersiniz“  sorusuna, üyelerin  % 42’si  09:00 – 11:00, % 42’si 10:00 – 13:00‘de cevabını verdi.

- “Bursa - İstanbul - Bursa arası karşılıklı seferler için; akşam - dönüş Feribot seferinin  hangi saatlerde  yapılmasını arzu edersiniz “, sorusuna ise üyelerin % 62’sinin yanıtı  19:00, % 31’inin yanıtı ise 18:30 şeklinde idi.


Verilen hizmetler  hk. sonuçlar:

• Karşılıklı sefer sayıları mutlaka artırılmalıdır. Kış aylarında en az üç sefer yapılmalıdır. Yaz aylarında ise kesinlikle 4 seferden az olmamalıdır. Gerekiyorsa daha az yoğun seferleri cazip hale getirmek için tarife  indirimli olarak uygulanmalıdır.

• 2 milyonun üzerinde nüfusu olan,  kifayetsiz bir hava ulaşımına sahip, Türkiye'nin  3. Büyük  sanayi şehri Bursa’mıza yapılacak bu ve benzeri hizmetlerde çok geç kalınmıştır. İstanbul - Bursa Feribot / Deniz Otobüsü seferlerinin en az Yalova hattı kadar hatta daha fazla olması gerekir.

• Sadece Cuma - Cumartesi - Pazar  geceleri için saat 22:00’de sefer yapılabilir.

• Seferlerden biri İstanbul’un Anadolu yakasına yapılabilir.

• Bursa iskelesinden çıkış büyük sıkıntı yaratmakta ve zaman kaybına sebep olmaktadır. Buna çözüm bulunmalı; Bursa iskelesine mendirek yapılmalıdır.

• Ekolojik dengeyi bozmamak ve Mudanya sahillerine zarar vermemek kaydı ile başlangıçta ilan edilen 75 dk. süreye uyulabilirlik araştırılmalıdır.

• Koltuk numaralandırma sistemi eski haline getirilmelidir. (128 yerine D25 gibi)

• Sabah saatlerinde feribot içinde günlük gazete satışı yapılmalıdır.

• Yapılan bilgilendirme ve uyarı anonsları mutlaka iki dilde (Türkçe ve İngilizce / görsel ve işitsel) olmalıdır.